Różnego rodzaju odpady, które obecnie musimy segregować, wymagają dostosowania właściwych rodzajów worków. Powstają one z folii polietylenowej, która cechuje się korzystnymi właściwościami. Dzięki niej worki są mocne, elastyczne i mogą zostać poddane recyklingowi. Dowiedz się więcej na temat folii polietylenowej, z której powstają worki na odpady.
CZYM JEST FOLIA POLIETYLENOWA?
Folia polietylenowa (PE) to jeden z rodzajów tworzyw sztucznych. Znajduje ona zastosowanie nie tylko w przypadku produkcji worków na odpady. Polietylen jest powszechnie wykorzystywanym materiałem m.in. w przemyśle. Najczęściej mamy styczność z folią polietylenową, która służy w celu pakowania różnych produktów. Stosowana jest ona m.in. w przemyśle spożywczym. Worki na śmieci to kolejny z produktów, z którymi mamy styczność każdego dnia, bo w każdym gospodarstwie domowym produkujemy różnego rodzaju śmieci. Folia polietylenowa wykorzystywana jest także do produkcji ekologicznych reklamówek. Ze względu na korzystne właściwości, folia polietylenowa stanowi obecnie podstawowy materiał do produkcji worków na odpady oraz opakowań jednorazowego i wielorazowego użytku.
Do produkcji worków wykorzystywane są przede wszystkim dwa rodzaje folii polietylenowej, które różnią się gęstością – ma ona wpływ na możliwości zastosowania gotowych produktów. Folia polietylenowa HDPE (high density PE) ma większą gęstość jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, co sprawia, że wykonane z niej worki na odpady mogą być przeznaczone np. do składowania ciężkiego szkła lub odpadów budowlanych. Folia polietylenowa LDPE (low density PE) ma mniejszą gęstość, więc jest także mniej odporna na uszkodzenia, dlatego wykorzystywana jest m.in. do produkcji worków na papier i tekturę oraz plastik.
WŁAŚCIWOŚCI WORKÓW NA ODPADY Z FOLII POLIETYLENOWEJ
Zarówno folia HDPE, jak i folia LDPE cechują się odpowiednimi właściwościami, które są optymalnie dobrane do ich zastosowania. Wyróżniają się one wytrzymałością mechaniczną, są odporne na działanie niskich temperatur, a także elastyczne. Co więcej, charakteryzują się odpowiednią przepuszczalnością dla pary wodnej, gazów i aromatów. Folie HDPE, ze względu na większą gęstość, są bardziej wytrzymałe. Folie polietylenowe mogą zostać poddane recyklingowi i ponownie wykorzystane, dlatego są rozwiązaniem korzystnie wpływającym na stan środowiska naturalnego.
Dodaj komentarz